גל אביהוד

– משרד עורכי דין

|  050-3522055  | מושב כוכב מיכאל 112

עו"ד תאונות דרכים

פיצוי לנפגעים

חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים מציב הגדרה מדויקת למושג תאונת דרכים. הוא מתייחס רק לנזקי גוף (לא לרכוש), אשר נגרמו בעקבות שימוש ברכב מנועי למטרות תחבורה. החוק מכיל הסברים שונים ומורכבים למדי, כך שלעיתים אפילו עורך דין שאינו מומחה בנושא תאונות דרכים, יתקשה לשלוט בניואנסים ובפרשנויות.

ההגדרה חשובה, שכן דרך ויעד תביעת הפיצוי משתנים בין תאונת דרכים לתאונה אחרת. וגם כאן יתקשה מי שלא בקיא היטב בתחום, לפעול במסלול המתאים. לפיכך, חשוב מאוד להוועץ בעורך דין תאונות דרכים בכל סוגיה בעניין פיצוי בגין תאונות כאלה. בכל מקרה, כל נפגע תאונת דרכים זכאי לפיצוי. החוק אינו מתייחס לעניין האשמה ומוודא קיום מנגנון שיפצה כל נפגע גוף. מיהם האחראים, אם כן, על פי החוק, לפגיעה, ומי הנתבעים לתשלום הפיצויים.

האחראי לפיצוי והגוף הנתבע

נהג הרכב נחשב הנושא באחריות מול הנפגע/ים על נזקים גופניים. כשיש יותר מרכב אחד אשר מעורב, כל נהג נחשב אחראי לנזקי הנוסעים ברכבו הוא. כאשר ישנה פגיעה באדם שנמצא מחוץ לרכב, האחריות היא על נהג הרכב שבא במגע פיזי עם הנפגע, או זה שרכבו בא במגע עם כלי רכב אחר בצורה שהובילה לפגיעה. כאמור, האחראי לפיצוי אינו בהכרח האשם בתאונה.

המקובל הוא שבשלב ראשון נתבעת חברת הביטוח אשר מבטחת את הנושא באחריות. לעיתים בפרוצדורה פשוטה, יחסית. אולם יש והתובע צריך לערב עורך דין תאונות דרכים כדי למצות את כל המגיע לו. בדרך כלל תמשיך חברת הביטוח, רק בשלב שני, בהליך מול האשמים ומול החברות המבטחות אותם.

יש מצבים בהם לא ניתן להגיש תביעה על פי העיקרון הרגיל. כך למשל כאשר לא ברור מי הנהג הנושא באחריות (תאונת פגע וברח, לדוגמה). או כשאין הנהג האחראי מחזיק ביטוח תקף, או שמדובר ברכב גנוב, וכן כאשר השימוש שבוצע ברכב אינו על פי התנאים בפוליסת הביטוח. כך גם אם חברת הביטוח לא מסוגלת, כלכלית, לשלם, או שהיא נמצאת בהליכים של פירוק. במקרים אלה ודומיהם מחוייבת הקרן הממשלתית לפיצוי נפגעי תאונות דרכים, הנקראת "קרנית", לשאת בפיצויים.

התמחות בתאונות דרכים

על עורכי דין תאונות דרכים להיות בקיאים לא רק במנגנון הפיצוי, אלא גם במרכיביו. אלה מגוונים, וחשוב, לטובת הלקוח התובע, להתייחס לכול המרכיבים ולמקסם את התביעה. מרכיבים נלווים לחישוב הפיצוי יכולים להיות שיעור אובדן ההשתכרות שנגרם, הוצאות ריפוי שונות, הוצאות המשפט, וכן הלאה.

אם נקלעת לתאונת דרכים, ואתה מעורב בתביעה כלשהי, או רוצה לבדוק את האפשרויות שלך בהיבט המשפטי, אנחנו כאן בשבילך. צוות איכותי ומיומן, בעל ניסיון רב, שייעץ ויעבור לצידך את כל התהליך.

התמחויות נוספות שלנו

תעבורה:

דיני תעבורה
נהיגה במהירות מופרזת
נהיגה בשכרות
נהיגה בפסילה
מכון הארבעה

דיני נזיקין:

כסא גלגלים
נזקי גוף
תאונות עבודה

תאונות דרכים:

עו"ד תאונות דרכים

עריכה והפקדה של ייפוי כוח מתמשך:

ייפוי כוח מתמשך
דילוג לתוכן