גל אביהוד

– משרד עורכי דין

|  050-3522055  | מושב כוכב מיכאל 112

התליה של רשיון הנהיגה

במהלך השנה האחרונה החל משרד הרישוי להתלות את רשיונות הנהיגה של מי שצברו 12 עד 22 נקודות תעבורה. להתלות, מלשון "תלוי", כלומר התניה המבטלת זמנית את תקפות הרשיון, עד שבעליו יעבור קורס נהיגה מונעת. התליה זו נכנסת לתוקף שבעה ימים מיום שליחת ההודעה לנהג. נהיגה בסיטואציה זו, עשויה להביא להרשעה בנהיגה בפסילה, עבירה הנחשבת חמורה אשר דינה מאסר בפועל.

מהלך זה מתבסס על הסעיף בתקנות התעבורה, המאפשר לרשות הרישוי להחיל ההתליה על מי שלא עבר את קורס הנהיגה המונעת תוך 6 חודשים ממועד הקבלה של ההודעה המחייבת אותו לעשות כן. הביטול הזמני של תוקף הרישיון, במקרה כזה, יימשך עד לביצוע הקורס.

פעולה זו היא, כאמור, על פי חוק, ולפיכך לגיטימית לכאורה, כאמצעי אכיפה מול נהגים עבריינים. אלא שלאורך השנים ההתראות של משרד הרישוי נעשו בקול ענות חלושה, אם בכלל. בפועל, לא היה ברור לאותם נהגים שחובה עליהם לעבור את הקורס האמור. והנה, לפתע פתאום, יוצא המשרד במבצע התליה המוני. במקרים רבים הנהג העבריין והחמקן, כלל לא ידע שהוא כזה. עתה, לאחר שנים של מדיניות התראות לקויה, נדרשים עשרות אלפי אזרחים לבצע את הקורס, מה שיוצר גם לחץ מסיבי על המכונים, אשר כורעים תחת נטל הפונים, שרק עכשיו הבינו למעשה שהם מחויבים במהלך.

אי ידיעת החוק אינה פוטרת, אמנם, מעונש, אולם כאן מצטיירת תמונה של ניצול ציני של קביעה זו. התנהלות עמומה, שלמעשה טיפחה ושימרה את אי הידיעה, יצרה עבריינים בעל כורחם. ונקיטת הפעולה הפתאומית הזו, נראית כמענישה את ציבור הנהגים על מחדל מתמשך של הרשות.

נקודה מקוממת נוספת מהווה העובדה שבמקרה של בירור די לו למשרד הרישוי להציג רק ראיה ששלח את ההודעה בדבר ההתליה, על מנת לאשר את כניסתה לתוקף לאחר שבעת הימים שנקבעו. אם בפועל לא נתקבלה ההודעה, שומה על הנהג להוכיח זאת. במקרה זה – הוא נחשב עבריין, ואפשר אף נוהג בפסילה, עד שיוכיח את חפותו…

אם להיות פרקטיים, אז מה שנכון לעשות במצב עניינים זה, הוא להירשם באופן מיידי לקורס נהיגה מונעת, ובמקביל לבקש ממשרד הרישוי דחייה של ההתליה עד לביצוע הקורס. זאת כדי למנוע מצב בו יחשב אדם כמי שנוהג בפסילה. בכל מצב של ספק, ומדובר בסאגה שיוצרת סיטואציות רבות כאלה, כדאי להתייעץ איתנו. היו מקרים בהם ההודעה לא נמסרה באופן תקין. מומלץ אף לבדוק את נכונות העבירות בהן נאשם הנהג, את פרק הזמן בו הן נצברו, ואת התקופה שעברה בין הביצוע לבין הודעת המשטרה למשרד הרישוי על העבירות. ייתכן שחישוב הנקודות מוטעה, או שפרקי הזמן שעברו אמורים היו לבטל את הצבירה, או שההודעה למשרד הרישוי איבדה את תוקפה.

דילוג לתוכן